Lakier do paznokci – krótka historia

lakiery_690_01_1

Lakier w języku hinduskim oznacza „sto tysięcy”. Historycy uważają, że takie znaczenie może być związane z powstaniem pierwszego lakieru shelaka. Ta metoda opierała się na zbieraniu smołowej gumy, którą w dużej ilości wydzielają owady na tropikalnych drzewach w Indiach. W Chinach natomiast lakier robiono z drzewa lakierowego, w owocach którego znajdowało się około 25% masła z którego wyrabiali tak zwany „chiński czarny lakier”.

Print
Jedne z pierwszych lakierów pojawiły się w 2000 roku p.n.e. w Mezopotamii i Egipcie. Znaczenie tego preparatu w tych cywilizacjach jest dość niezwykłe: za pomocą kolorów, ludzie określali granice między klasami społecznymi. W Egipcie kolor czerwonobrunatny symbolizował władzę i wysokie pochodzenie. Często zdarzało się że za pomocą konkretnego koloru określano znajomość czarów szamana. Dzięki archeologom wiemy, że już za czasów królowej Nefretete Egipcjanie posiadali niezwykle skomplikowane przyrządy do manicure.

1383793_275633325929979_258064100_n

Faraon Narmer, który zjednoczył Egipt, henny używał nie tylko do zdobienia paznokci, ale również wnętrza dłoni. Mieszkańcy delty Nilu do ozdabiania używali woskowych i roślinnych barwników. Bardzo popularnym składnikiem była rozdrobniona koszenila, czyli kwas karminowy to czerwony barwnik uzyskiwany ze zmielonych i wysuszonych czerwców kaktusowych (Dactylopius coccus lub Coccus cacti), żerujących na kaktusach z rodzaju Opuncia rosnących w tropikalnych rejonach Ameryki Północnej i Centralnej.

KoszenilaKoszelina

W Chinach natomiast pierwszy etap powstania lakieru datuje się na okres panowania dynastii Ming czyli 3000 lat p.n.e. Wtedy w modę weszło noszenie długich naturalnych paznokci. Wiadomo było wtedy, że takie paznokcie może nosić jedynie osoba z wyższych sfer. Kobietom udawało się nawet zapuszczać je na długość ponad 20cm. Była to oznaka, że nie pracują rękami, dla mężczyzn zaś stanowiły amulet ochronny od zła.

chiny paznokcie
Dla cesarskiej rodziny zarezerwowana była czerń i czerwień, z kolei szlachetni urodzeni Chińczycy zdobili się złotem i srebrem. Dla wzmocnienia naturalnych paznokci Chińczycy moczyli je w mleku i nakładali na nie naturalny jedwab. To w chinach po raz pierwszy zaczęto zdobić paznokcie nanosząc na nie chińskie znaki. Również oni jako pierwsi zaczęli stosować sztuczne paznokcie wykonane z ryżowego papieru.

tradchinesenails1
Zarówno u Egipcjan i Azjatów tak i u Inków, Azteków oraz innych cywilizacji prekolumbijskich w rzeczywistości wykorzystywano paznokcie głównie po to by zdefiniować klasy społeczne. W średniowieczu, ludzie na całym niemal kontynencie znajdowali się pod mocą Inkwizycji, która walczyła ze wszystkich sił przed wszelkimi formami upiększania. Asceza sprawiła, że kult ciała stracił rację bytu, a kosmetyka przestała się rozwijać. Mimo, że była to epoka ukształtowana przez największą formę cenzury i strachu, paznokcie po długim czasie oczekiwania wróciły do łask. Między innymi przez króla Ludwika Filipa.

Louis-Philippe_de_Bourbon                                               Król Ludwik Filip Burbon

To właśnie podczas jego panowania (1830-1848) wielkim zainteresowaniem zaczęły cieszyć się we Francji delikatne zabiegi pielęgnacyjne, do których używano narzędzi wykonanych z drewna pomarańczowego. Prawdziwe zmiany miały jednak nastąpić nieco ponad sto lat później.
Pierwszy prawdziwy lakier do paznokci pojawił się w 1910r. Był to bezbarwny lakier, którego celem było jedynie ominięcie procesu polerowania paznokci. Lakier był nakładany za pomocą pędzla wykonanego z wielbłądziej wełny. Płynny lakier powstał w 1917 roku w Stanach Zjednoczonych i został wyprodukowany przez firmę Cutex. Był on wzorowany na lakierach samochodowych, wykorzystywanych do pokrywania karoserii aut. Kiedy pomysł nie zdał rezultatu zaczęto wykorzystywać rozpuszczoną taśmę filmową.

US VOGUE may 23

W 1932 roku Firma #CharlesRevson, zajmująca się do tej pory lakierowaniem samochodów zmieniła działalność, bracia Charles i Joseph Revson we współpracy z chemikiem Charlesem Lachmannem postanowili tworzyć lakiery w nieco mniejszych niż do tej pory buteleczkach. Tak powstała firma #Revlon. Niestety pierwsze lakiery utrzymywały się na paznokciach bardzo krótko, a jako zmywacza używano zwykłego acetonu. Wyboru kolorystycznego nie było, bo królowały tylko odcienie czerwieni. Stosowanie lakieru w tamtych czasach nie było zbyt zdrowe. Głównym problemem w malowaniu paznokci był również czas ich schnięcia (2 godziny).

charlie_revson                  Charlie Charles Revson, CEO, Revlon Cosmetics

Pierwszą kolekcję lakierów przedstawiono kobietom w 1933 roku. Następnie w 1939 roku nastąpił nowy trend, czyli malowanie ust i paznokci tym samym kolorem. Trend ten przetrwał ponad 60 lat i był najszerzej stosowanym zabiegiem kosmetycznym ubiegłego wieku.

revlon1930

L3dwLWNvbnRlbnQvdXBsb2Fkcy8yMDEzLzA4L1Jldmxvbi1sYWtpZXItMTkzOS5qcGc=-100-582

red-lipstick

W 1990 roku firma #Revlon była liderem w branży kosmetycznej na świecie.

revloncin

W 1934 roku dentysta #MaxwellLappo stworzył pierwszy sztuczny paznokieć, całkowicie nieświadomy jak jego wynalazek mógłby zrewolucjonizować branżę mody. Dopiero po 16 latach, pojawiły się pierwsze akrylowe paznokcie, dzięki innemu dentyście, #FrederickSlack, który zaczął korzystać z akrylu by naprawić złamany podczas pracy paznokieć.

a-french-manicure

French manicure to już zupełnie inna historia. Pomysłodawcą był Amerykanin Jeff Pink (założyciel firmy Orly), który stworzył ten rodzaj manicure z myślą o aktorkach, które z braku czasu na przemalowywanie paznokci do poszczególnych strojów zainteresowały się uniwersalnym sposobem malowania. Skąd więc nazwa french? Wszystko dlatego, że niedługo po wynalezieniu nowego stylu, został on zaprezentowany na targach w Paryżu, gdzie stał się wielkim kosmetycznym hitem.

Jeff Pink

French-Revolution-Orly-Interview-1b

image-21

stella-beauty-icon_2327507a

Dziś, prawie każda z Nas maluje sobie paznokcie wybierając spośród setek kolorów.  Pomalowane paznokcie to teraz bardziej zjawisko trendu, pogoń za modą. Kolory dopasowujemy obecnie do osobowości, samopoczucia czy okazji, a nie do statusu społecznego.  Nie ograniczamy się również tylko do lakierów, ale korzystamy chętnie z żelu, akrylu oraz popularnego ostatnio lakieru hybrydowego. Formuła współczesnego lakieru od początku XX wieku dużo się nie zmieniła. Jej podstawą nadal są nitroceluloza, rozpuszczalniki i pigmenty.  Chemicy nadal pracują nad formułą, która przyspieszy wysychanie lakieru, wzmocni jego trwałość, z lepszym, bądź gorszym skutkiem, co cały czas możemy testować.

manicure-46937593

Źródło:
1. http://www.kreatywna.pl/
2. http://gosiamysz.blogspot.co.uk/
3. https://carylalifestyle.wordpress.com/
4. http://pannamarchewa.blogspot.co.uk/
5. http://little-lilu.blogspot.co.uk/
6. http://anastazja.net/

Flattr this!