Vogue, czyli biblia mody dawniej i dziś cz.3

Kolejną redaktor naczelną czasopisma #Vogue mianowano #JessicaDaves.

Jessica DavesJessica Daves, fot. Horst P. Horst, Vogue 1974, mat.prasowe

Uważała, że dobrego smaku można się nauczyć, a raportowanie o trendach wzbogaciła artykułami o wymiarze intelektualnym. Robiła wszystko, żeby Vogue odbierany był nie tylko jako pismo o modowych fanaberiach, ale przede wszystkim jako magazyn, poruszający aktualne problemy kobiet i odzwierciedlający zachodzące przemiany społeczne.
Po 11 latach rządów Daves, stanowisko redaktor #Vogue objęła #DianaVreeland, znana czytelniczkom z ekscentrycznych porad w Harper’s Bazaar, w rubryce „Why don’t you”.

diana vreeland 3

ff311d56d6d41d85c57728f83228cd78
Za jej czasów rozwijały się kariery #Twiggy i #AndyWarhol. 

vogue-magazine-july-1967

Twiggy ‚Vogue’ – Lipiec 1967 r.

Diana Vreeland, Andy Warhol-1973

Diana Vreeland i Andy Warhol

Nie interesowało jej piękno oczywiste, lecz prawda, autentyczność i świeżość. Dlatego też niedoskonałości kobiet zamieniła w atuty podkreślając, że najważniejsza jest unikatowość, nieoczywiste piękno oraz autentyczność. W kwestii stylu doradzała m.in. Jacqueline Kennedy.

jackie-and-diana-vreeland

Jackie-Kennedy-1977-Diana-Vreeland

Była wizjonerką dążącą do celu za wszelką cenę, więc daleko jej było do rozsądnej, gospodarczej Chase. Skierowała ona swoją uwagę ku młodym ludziom, to właśnie do nich skierowane było pismo. Za jej czasów sesje zdjęciowe powstawały w egzotycznych miejscach. Było to bardzo kosztowne i stało się m.in.  powodem, dla którego Vreeland musiała opuścić redakcję. 

voguedv

vogue 1964

diane2

diane3

diane4

diane11

Miejsce #DianaVreeland zajęła #GraceMirabella. 

Grace Mirabella

Hasłem przewodnim nowej redaktor było „Real-Life Fashion is In!”.  W latach 60-tych i 70-tych czasopismo było bowiem skierowane do kobiet pracujących, samodzielnych, zaangażowanych w politykę. Mimo, iż zarzucano jej monotonność oraz brak wyrazistości, za kadencji Grace #Vogue stał się miesięcznikiem, którego nakład w ciągu dziesięciu lat zwiększył się trzykrotnie, a dochód z reklam szacowano na $79.5 miliona dolarów. #Vogue był również pierwszym pismem na świecie, na okładce którego pojawiła się czarnoskóra modelka (#BeverlyJohnson).

Beverly_Johnson

r-BEVERLY-JOHNSON-1

Pierwsza czarnoskóra modelka na okładce – Beverly Johnson, 1974 r.

Kolejną redaktor naczelną pisma została #AnnaWintour, która sprawuje swoją funkcję nieprzerwanie aż do dnia dzisiejszego. Już jako nastolatka interesowała się modą. W wieku 16 lat porzuciła szkołę i zaczęła zaznaczać swą obecność w świecie mody. Wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała w magazynach „New York” i „House & Garden”. W latach 1985-1987 była redaktor naczelną brytyjskiej edycji Vogue. W 1988 została redaktor naczelną US „Vogue” i uczyniła z niego „biblię mody”.

Anna-Wintour-Chrome

Przejęła gazetę z dużym dochodem, szerokim gronem odbiorców i pewną pozycją na rynku, jednak wprowadziła ona wiele zmian. Wymieniła natychmiast znaczący skład pracowników, a także zrewolucjonizowała styl okładek. Wcześniej na zdjęciach pojawiały się bardzo elegancko ubrane modelki w statycznych pozach i utrzymujące kontakt wzrokowy z czytelnikiem. Już na samym początku #AnnaWintour zwróciła na siebie uwagę słowami “Vogue is a fashion magazine, and a fashion magazine is about change”, które potwierdziła jej pierwsza okładka w listopadzie 1988 roku.

vogue

Do współpracy przy niej zaprosiła Petera Lindbergha. Pozująca spontanicznie  w swetrze Christiana Lacroix i spodniach marki Guess 19-letnia Michaela Bercu była czymś całkowicie zaskakującym. Sama Anna wspomina, że wydawcy i drukarnie wielokrotnie dzwoniły z pytaniem, czy nie nastąpiła pomyłka w wyborze zdjęcia. Ta okładka łamała bowiem wszelkie dotychczas przyjęte normy. Brak ton makijażu, rozwiane włosy, przymknięte oczy i szczery uśmiech były przełomowe.
Kolejną innowacją Wintour było umieszczanie na okładkach gwiazd filmowych, piosenkarek i innych znanych osobistości. Na okładkach #Vogue gościły m.in. #JuliaRoberts, #DemiMoore, #MichelleObama #AngelinaJolie, #Beyonce, #OprahWinfrey, a nawet #HillaryRodhamClinton.

73d02e03-047b-470d-9b1e-7e2701625b3d_20090319010312_Obama-beyonce-vogue-cover-43
k624_8
d24998ec2c8bcbddecaa0a64c9cee555
Podobnie jak #DianaVreeland, #AnnaWintour stała się ikoną mody. Szczególnie charakterystyczna była jej fryzura „na pazia”. Wśród współpracowników znana była jako „Nuklearna Wintour”.  W 2003 roku ukazała się powieść pt. „Diabeł ubiera się u Prady” autorstwa Lauren Weisberger, byłej asystentki redaktorki.

diabel-ubiera-sie-u-prady-b-iext6168975

W 2006 roku bestseller został zekranizowany. Rolę Mirandy Priestly, demonicznej naczelnej magazynu modowego, prawdopodobnie alter-ego Anny Wintour, zagrała Meryl Streep.

diabel-ubiera-sie-u-prady-88049505

„Diabeł ubiera się u Prady” nie jest biografią naczelnej „Vogue’a” i stanowi fikcyjną opowieść o świecie mody. Mimo to widzowie i czytelnicy bez wahania postawili znak równości między Priestly i Wintour, która trafiła do popkultury jako demoniczna, lodowata specjalistka od mody.
Annę Wintour kilkakrotnie wyróżniono za pracę i styl. W 2013 roku „The Guardian” umieścił ją na liście 50 najlepiej ubranych osób ostatnich 50 lat. W 2014 roku Metropolitan Museum of Art nazwało Costume Institute na jej cześć. Zajęła również 39. miejsce na liście najpotężniejszych kobiet świata magazynu „Forbes”.
W 2004 roku ukazał się najdłuższy w historii numer „Vogue’a”, liczący 832 strony. #AnnaWintour stworzyła również nowe gałęzie magazynu – „Teen Vogue”, „Vogue Living” oraz „Men’s Vogue”.

c3077


120 lat historii najsłynniejszego magazynu mody, wydawanego na całym świecie w kilkunastu edycjach, to znacznie więcej niż tylko sesje zdjęciowe – to również tło społeczne, polityczne, kulturalne. A przy okazji świetny temat na książkę czy filmowy dokument.

Źródło:
1. http://fashionpost.pl/
2. http://modowymaniak.blogspot.co.uk/
3. http://blog.mohito.pl/
4. http://www.dykf.pl/
5. Materiały prasowe

Flattr this!