Vogue, czyli biblia mody dawniej i dziś

vogue_logo

#Vogue, czyli amerykański magazyn o modzie i stylu życia, założony został 17 grudnia 1892 roku przez #ArthurTurnure.

Arthur-Turnure-zalozyciel

Publikowany początkowo wyłącznie w Stanach Zjednoczonych magazyn #Vogue był tygodnikiem, skierowanym do nowojorskiej arystokracji.

weekly


Głównym celem założyciela było „stworzenie publikacji, która celebruje uroczystą stronę życia”. Dlatego pisano wówczas głównie   o modzie, ale także nieco o sporcie i sprawach społecznych – żeby przyciągnąć męską część widowni.
Pierwszą redaktor naczelną została #JosephineRedding. To właśnie ona, przeglądając największy słownik języka angielskiego – Centrury Dictionary – znalazła definicję słowa idealnie nadającego się na tytuł nowo powstałego magazynu (Vogue: Mode or fashion prevalent at any particular time; popular reception, repute). Sama Josephine nie miała zbyt wiele wspólnego z modą, interesowała się bardziej prawami zwierząt. Dlatego m.in. więcej pisano o sporcie, rozrywce i kulturze oraz o wydarzeniach z nią związanych. Natomiast o modzie były jedynie wzmianki, np. o tym, co powinni nosić ludzie z wyższych warstw społecznych, nie podając przy tym nazwisk projektantów czy modelek. Przywiązywano wówczas wagę do pochodzenia, a nie do umiejętności i wiedzy. Dlatego redaktorami naczelnymi nie zostawały osoby, które miały wiedzę z zakresu wyżej wymienionych tematów.
Pod skrzydłami #JosephineRedding #Vogue nie przynosił zysków. W XIX wieku standardy i realia były bowiem całkiem inne. Zła
i nieprofesjonalna atmosfera w biurze, zbyt mała liczba pracowników, jak również fakt, że nie każdy tekst musiał być opatrzony zdjęciem,
z pewnością nie wpływały
 korzystnie na wizerunek magazynu #Vogue.

„Pracowników niewielu, a atmosfera w biurze nieformalna
i nieprofesjonalna” wspomina w swojej autobiografii Always in Vogue Edna Woolman Chase.

edna biografia

Zwiększeniu sprzedaży nie sprzyjało również wąskie grono odbiorców oraz brak inwestowania przez zarząd pieniędzy w reklamę.
Wszystko zmieniło się, kiedy nowojorskie wydawnictwo #CondéNast wykupiło #Vogue w 1909 roku.

conde nast

1909_large_vogue1

Vogue, czerwiec 1909

Decyzję o ekspansji magazynu za wielką wodę podjęto w 1910 roku. Europejska premiera #Vogue okazała się ogromnym sukcesem.

to be continued

Flattr this!